Vakblad voor sociaal professionals
en het sociaal domein

Trees Pels hoogleraar Opvoeden in de multi-etnische stad

Trees Pels is sinds 1 juni 2009 aangesteld als bijzonder hoogleraar Opvoeden in de multi-etnische stad aan de Vrije Universiteit.
Haar onderzoek is ingebed in het onderzoeksinstituut AZIRE (Amsterdam-Zwolle Institute of Research in Education). Pels blijft daarnaast onderzoeker bij het Verwey-Jonker Instituut.

‘Fundament voor inzicht’
De leerstoel heeft als thema ‘opvoeden in de multi-etnische stad’ en is daarmee, aldus het persbericht van de Vrije Universiteit ‘uniek in Nederland’. ‘Het centrale aandachtspunt vormt de opvoeding, ook in morele en religieuze zin, in gezinnen van uiteenlopende herkomst, sociaaleconomische milieus en generaties. Een goed zicht op de pedagogische situatie in een “doorsnee” van gezinnen is van wetenschappelijk belang, maar ook maatschappelijk relevant: het biedt het fundament voor inzicht in problematische pedagogische praktijken en hun preventie. Daarnaast wordt verder gekeken dan het gezin, dat lang niet meer de enige institutie is met een pedagogische verantwoordelijkheid. Ook de opvoeding in wijdere kring krijgt aandacht en de aansluiting tussen het gezin en andere pedagogische voorzieningen, en daarmee het diversiteitsbeleid in deze instituties.’

Moslimgezinnen
In de eerste plaats wordt de morele en religieuze opvoeding van kinderen uit moslimgezinnen nader onder de loep genomen, in nauwe samenwerking met de leden van AZIRE, zo is de bedoeling. Daarbij gaat het enerzijds om de gezinsopvoeding, anderzijds om de pedagogiek in met name school en moskee en de raakvlakken en mogelijke fricties tussen deze instituties. Ten tweede vindt onderzoek plaats waarin de bredere (pedagogische) infrastructuur van informele en formele voorzieningen voor jeugd en gezin van niet-westerse afkomst centraal staat. Het gaat om bereik, toegankelijkheid en culturele validiteit van interventies en voorzieningen en professionalisering in het kader van diversiteit. Het onderwijs concentreert zich op de eenjarige masteropleiding en de tweejarige research masteropleiding.

CV
Trees Pels studeerde Psychologie aan de Universiteit van Amsterdam en promoveerde in 1991 in Leiden op een proefschrift over de opvoeding en educatie van Marokkaanse en autochtoon Nederlandse kleuters in het gezin en op school. Ze was sinds 1977 achtereenvolgens werkzaam bij de Raad voor het Jeugdbeleid, de Averroès Stichting en de universiteiten van Leiden en Erasmus/Rotterdam. De wisselwerking tussen gezinnen van nieuwe Nederlanders en instituties voor jeugd en gezin heeft haar bijzondere aandacht, evenals de diversiteit in het jeugdbeleid.

De leerstoel is ingesteld door het Verwey-Jonker Instituut, dat onderzoek doet op het terrein van zorg en welzijn, en wordt gefinancierd door het Ministerie van VROM (WWI), i.c. de Directie Inburgering en Integratie.

Bron: Vrije Universiteit

(Juni 2009)


Naar homepage