Overgewicht, chronische ziekten, kindermishandeling en verwaarlozing en het alcoholgebruik onder Nederlandse jongeren, zijn volgens Buitendijk de nieuwe bedreigingen van de Nederlandse jeugd. ‘Overheid en het veld van public health nemen dit momenteel te weinig serieus’.
Zelfgenoegzaamheid misplaatst
Buitendijk betoogde dat Nederland weliswaar een mooie positie inneemt op verschillende internationale ranglijsten maar dat zelfgenoegzaamheid, gezien de aankomende problemen, misplaatst is. Ze gaf als voorbeeld bij de onderbouwing van haar betoog de misplaatste tevreden houding van minister Rouvoet toen hij in Genève de rapportage van de Nederlandse overheid kwam toelichten over het beleid rond de jeugd. Dat deed hij voor een commissie van de Verenigde Naties. Volgens Buitendijk is het tekenend dat in de Nederlandse rapportage weinig woorden zijn gewijd aan de gezondheid van de jeugd. Ook de opmerking van Rouvoet in dat verband dat de infrastructuur van de Nederlandse jeugdgezondheidszorg toegankelijk is voor allochtonen is volgens Buitendijk een veel te rooskleurige weergave van de werkelijkheid.
Grote dreigende problemen
Eerder in haar betoog gaf ze aan dat nieuwe ongelijkheid één van de grote dreigende problemen dreigt te gaan worden rond de gezondheid van de Nederlandse jeugd. Het sterftecijfers van vroeggeboren, de kans op overgewicht en suikerziekte is bij allochtonen vele malen hoger dan bij autochtonen. Er gebeurt in haar ogen nog veel te weinig aan om die zorg wel toegankelijk te maken.
Ze bekritiseerde ook het liberale beleid rond leeftijdsgrens voor het kopen van alcohol, gezien de volgens haar aantoonbare fysieke, sociale en psychische schade op korte en langere termijn. ‘Het is onbegrijpelijk dat vanuit het public health veld niet wordt aangedrongen op een leeftijdsgrens van 18 jaar.’
Samenhangend beleid
Buitendijk riep de Nederlandse overheid én het veld van public health – jeugdggz, jeugdzorg en de eerstelijnsgezondheidszorg op om een samenhangend beleid te ontwikkelen en uit te voeren om de nieuwe problemen tijdig het hoofd te bieden.
Jeugd in onderzoek
Het is dit jaar voor de vijfde keer dat het congres Jeugd in onderzoek wordt gehouden. De eerste vier keer overigens onder de naam Jeugdzorg in onderzoek. Omdat de preventie en de nazorg ook nadrukkelijker in het programma zijn betrokken, is de naam veranderd, aldus dagvoorzitter Tom van Yperen, van het NJi.
Olaf Stomp, 13 maart 2009









