
Volgens het VU-onderzoek Geven in Nederland 2015 dat op 23 april is verschenen, is het percentage Nederlanders dat vrijwilligerswerk doet afgenomen. In 2010 deed nog 41% vrijwilligerswerk, in 2014 is dat gedaald naar 37%. Voor het eerst sinds de start van Geven in Nederland in 2002 is er sprake van een substantiële daling en zakt het aantal vrijwilligers ruim onder de grens van 40%. Ook het aantal uren dat vrijwilligers gemiddeld actief zijn is afgenomen, van 21 naar 18 uur per maand.
CBS: geen grote veranderingen
De meest recente cijfers van het CBS over 2013 zijn minder drastisch. Volgens het CBS deed in dat jaar 49% van de Nederlanders vrijwilligerswerk. Een kleine daling van 1% ten opzichte van voorgaande jaren. De cijfers van CBS laten zien dat mannen minder vrijwilligerswerk voor de sport- en hobbyclub, de culturele vereniging en de verzorging zijn gaan doen. Het aantal vrouwen dat vrijwilligerswerk doet, is gelijk gebleven.
Lichte stijging
De CBS cijfers van de informele hulp laten zien dat daar wel voor zowel mannen als vrouwen een lichte stijging in 2013 plaatsvindt. Volgens oud-minister Ella Vogelaar, voorzitter van vrijwilligerskoepel NOV, blijft het vrijwilligerswerk in Nederland dan ook stabiel. De uitkomsten per onderzoek blijken afhankelijk van de vraagstelling en timing.
Bron: Movisie